Rowerem po obu stronach Odryblog rowerowy

avatar tanova
Tanowo

Informacje

baton rowerowy bikestats.pl
button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl   button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl

Znajomi

wszyscy znajomi(17)

Moje rowery

Unibike Expedition LDS 4251 km
nextbike 113 km
Giant Expression 17647 km
rower działkowy 1532 km
Specialized Sirrus 6719 km

Szukaj

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy tanova.bikestats.pl

Archiwum

Linki

Wpisy archiwalne w miesiącu

Listopad, 2022

Dystans całkowity:287.17 km (w terenie 82.00 km; 28.55%)
Czas w ruchu:20:44
Średnia prędkość:13.85 km/h
Liczba aktywności:7
Średnio na aktywność:41.02 km i 2h 57m
Więcej statystyk

Powrót złotej jesieni

Niedziela, 27 listopada 2022 | dodano: 27.11.2022Kategoria koło domu, trekking, Zachodniopomorskie
Po ubiegotygodniowej "zdradzie" roweru na rzecz nart biegowych w zimowej aurze, dzisiaj znów wróciłam do kręcenia - zmotywowana niespodziewanym powrotem ładnej odsłony jesieni. Zrobiło się dość ciepło, nawet do +7 stopni, a po południu przejaśniło się i wreszcie - po wielu dniach - wyszło słońce. Darek wciąż kuruje się po październikowej kontuzji biegowej, więc pozostało mi wybrać się solo w okoliczne lasy Puszczy Wkrzańskiej.
Wyjechałam z Tanowa w stronę Dobieszczyna, aby po 5 km skręcić w szutrówkę:

Następnie kontynuowałam asfaltową drogą do Nowej Jasienicy i Drogoradza.
Przez łącznik gruntową drogą przejechałam na szosę do Karpina - zupełnie pustą, może wszystkich wybili myśliwi?
Faktycznie coś tam strzelali w lesie, ale dopiero później, gdzieś z oddali, gdy wracałam. Skróciłam sobie drogę nad jezioro Piaski przez dojazd pożarowy nr 20, zaraz za Karpinem.
 Wyjeżdża się prosto na pozostałości dawnej leśniczówki Kniężyce:

A między resztkami fundamentów natknęłam się na takie ciekawe znalezisko - jakby gałka oczna patrząca z pięcioramiennej gwiazdy. To chyba dość rzadki grzyb - gwiazdosz.

Nad Piaskami już coraz śmielej przedzierało się słońce przez chmury





W powrotnej drodze niebo prawie całkiem się przetarło - wróciłam szosą i szutrówką do Gunic, a potem do Tanowa, już o zachodzie słońca.


Rower:Unibike Expedition LDS Dane wycieczki: 45.38 km (15.00 km teren), czas: 02:54 h, avg:15.65 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(3)

Popołudniem do Polic

Środa, 16 listopada 2022 | dodano: 16.11.2022Kategoria koło domu, trekking
Miałam do załatwienia kilka spraw w Policach - między innymi zakup smaru i nowego łańcucha w sklepie rowerowym. Wyjechałam trochę późno, bo krótko przed piętnastą. Dobrze, że ubrałam się ciepło, bo lodowaty wiatr i niska temperatura dawały się we znaki. Za to popołudnie było z niewielkimi przejaśnieniami, ale w każdym razie bez zgniłej mgły, która wisiała w powietrzu wczoraj i dziś rano.
Ulica Rurowa w Policach:

Zanim wszystko pozałatwiałam, zrobiła się szarówka i do domu wróciłam już praktycznie o zmierzchu, na lampkach. Dzień krótki.


Rower:Unibike Expedition LDS Dane wycieczki: 18.97 km (0.00 km teren), czas: 01:25 h, avg:13.39 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(2)

Terenowa okolica

Sobota, 12 listopada 2022 | dodano: 12.11.2022Kategoria koło domu, trekking, Zachodniopomorskie
Okazuje się, że wcale nie trzeba jechać daleko, aby znaleźć nowe i nieznane ścieżki. Darek rzucił pomysł wycieczki w rejony Wodozbioru w Lesie Arkońskim i Wieży Bismarcka, a ja pomyślałam, że można by zrobić z tego fajną pętlę po Wzniesieniach Szczecińskich. 
Najpierw pojechaliśmy dobrze znaną DDR-ką do Pilchowa, gdzie tym razem koło sklepu Żabka skręciliśmy w ul. Wiejską i Osowską, a następnie w dojazd pożarowy nr 11. Większość czasu jedziemy lekko pod górę, dopiero krótko przed dołączeniem żółtego szlaku droga zaczyna opadać w dół. Na jednym z drzew przy drodze znajdujemy uroczą kapliczkę:

Na skrzyżowaniu dróg odbijamy w kierunku Szczecińskiej Gubałówki, a następnie czerwonego szlaku, biegnącego malowniczym trawersem wąwozu:



Przecinamy asfaltową szosę prowadzącą do Warszewa i żółtym szlakiem ponownie wspinamy się leśną ścieżką. Wkrótce dojeżdżamy do drewnianej wieży widokokowej na skraju Wodozbioru:



Sporo tutaj w okolicy rozlewisk i stawów:

Niedaleko stąd do szczecińskiej dzielnicy Bukowo. Zjeżdżamy w dół, do skrzyżowania z ul. Nehringa. Chcieliśmy zrobić sobie postój przy Żabce na gorącą kawę i hotdoga, ale ekspedientka akurat postanowiła zrobić sobie przerwę na papierosa, więc nie chciało nam się czekać. Jedziemy dalej do pięknego, starego parku wokół wieży Bismarcka. Tutaj krajobraz rzeczywiście przywodzi na myśl górskie tereny - głębokie wąwozy, strome ścieżki zboczem wzniesień, a wszystko przykryte grubym dywanem opadłych liści. Wkrótce docieramy pod wieżę, w której trwają prace remontowe - przybyły rekonstrukcje portalu wokół wejścia:

Zjazd ze wzgórza w stronę Odry najpierw jest jeszcze ok, ale potem robi się karkołomny, więc ostatnie kilkadziesiąt metrów sprowadzamy rowery, nie chcąc ryzykować.

Zjeżdżamy ul. Lipową w stronę mariny Gocław. Większość łódek wyciągnięto już na brzeg - stoją na łożach w zimowym śnie, ale kilka jednostek wciąż cumuje w basenie:

Rzut oka na dawną stocznię i port:

Oraz na górującą Wieżę Bismarcka:

Jedziemy przez dzielnice nadodrzańskie - mniej lub bardziej zaniedbane. Na szczęście w sobotę ruch samochodowy jest umiarkowany i nie przeszkadza nam zbytnio. W Stołczynie zatrzymujemy się przy sklepie - jesteśmy już trochę głodni, więc kupujemy jakieś wypieki i robimy sobie piknik na ławeczkach z widokiem na patriotyczny mural:

Porcja kalorii nam się przydała, bo zaraz skręcamy w ul. Inwalidzką i z poziomu Odry wspinamy się na 100 m npm. - najpierw ulicami Stołczyna do kościoła, a potem brukowaną drogą w kierunku Przęsocina. Czujemy się jak na wyścigu Paris-Rubaix:

Tak blisko miasta, a takie klimaty - towarzyszy nam muczenie kilku mlecznych krów, które ciekawie przyglądają się nam zza zarośli:

W Przęsocinie przecinamy szosę ze Szczecina do Polic. Jestem zaskoczona, że miejscowość ciągnie się jeszcze tak daleko w bok. Widać, że dla mieszkańców ważna jest wspólna polsko-niemiecka historia.

Jedziemy dalej gruntową drogą, obok kwitnącego pola gorczycy (?). Ale kolory!


Dalej jedziemy znów lasem.
Jeziorko Goślickie, w którym pluskała się wesoła suczka seterka irlandzka:
Dojeżdżamy do Leśna Górnego i dalej kierujemy się na Stare Leśno, ale trochę pomyliliśmy drogę i samą wioskę zostawiliśmy bokiem. Przejeżdżamy za to przez Komorze Góry, które są wydmami śródlądowymi i przez leśne - miejscami piaszczyste - drogi wracamy do Tanowa.


Rower:Unibike Expedition LDS Dane wycieczki: 38.87 km (27.00 km teren), czas: 04:04 h, avg:9.56 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(7)

Mała pętla dobieszczyńska

Wtorek, 8 listopada 2022 | dodano: 08.11.2022Kategoria fitness, koło domu, Zachodniopomorskie
Ładna pogoda skusiła mnie do niecnego czynu - zamiast czytać ważną rzecz służbową, skróciłam sobie dzień pracy i około czternastej myknęłam na rowerek. Może nie całkiem skróciłam, bo pewnie nadrobię wieczorem. Jeszcze sezon szosowy trwa, więc wybrałam fitnessa i sprawdzonego klasyka trasowego - małą pętlę dobieszczyńską. Ścieżka rowerowa z Buku do Stolca miejscami usłana grubą warstwą liści, co widać na ostatnim zdjęciu, a na pozostałych - okolice przejścia granicznego w Blankensee.


 


Rower:Unibike Expedition LDS Dane wycieczki: 39.93 km (0.00 km teren), czas: 01:52 h, avg:21.39 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(1)

Nad Zalew

Niedziela, 6 listopada 2022 | dodano: 06.11.2022Kategoria Dookoła Zalewu Szczecińskiego, koło domu, trekking, Zachodniopomorskie
Wczorajsza sobota była pracująca do późna, więc dzisiaj z Darkiem chcieliśmy odbić sobie i pojechać na dłuższą wycieczkę. Rano jednak było bardzo zimno, więc wyruszyliśmy dopiero po jedenastej, gdy temperatura osiągnęła akceptowalne wartości. Ale i tak wyciągnęłam z szafy ciepłe legginsy, softshella na polarku, koszulkę z merynosa i pełne rękawice. Dobry wybór, bo było wietrznie i chłodno przez cały dzień.
Piękne słońce skusiło nas, aby odwiedzić wały nad Zalewem po "naszej" stronie. Szosą dojechaliśmy do Miroszewa, gdzie króciutko zatrzymaliśmy się na pierwszy postój:

Tutaj domki wakacyjne, w których - jak głosi informacja - można spędzić urlop z psem.


Dalej pojechaliśmy częściowo wałem przeciwpowodziowym, który na odcinku do Brzózek jest ładnie wykoszony, a częściowo drogą techniczną pod wałem:







Pod Brzózkami - plac budowy. Wygląda to jak podłoże pod ścieżkę rowerową koroną wału, ale tablica informuje jedynie o remoncie umocnień przeciwpowodziowych. A może jednak?



Kilka kilometrów pojechaliśmy szosą, następnie trasa naszej wycieczki wiodła czerwonym szlakiem pieszym przez pałac Manowce, klify nad Zalewem przez las aż do Trzebieży.







Jedziemy singielkiem w lesie, a miejscami prowadzimy - gdy robi się wąsko i stromo wśród gęstych drzew







W Trzebieży na plaży zatrzymujemy się na kolejny postój - zabraliśmy kanapki i termos z ciepłą herbatą. Piknik z takim widokiem, to nie byle co.
Wracamy drogą przez Drogoradz i Nową Jasienicę. Prawie przez całą wycieczkę towarzyszyło nam piękne słońce, ale ostatnie kilometry przejechaliśmy już przy świetle księżyca. 







Rower:Unibike Expedition LDS Dane wycieczki: 71.61 km (25.00 km teren), czas: 04:57 h, avg:14.47 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(4)

Pracowo

Piątek, 4 listopada 2022 | dodano: 04.11.2022Kategoria do pracy / z pracy, koło domu, trekking
Zwykła proza życia - dojazd do pracy przy pochmurnej, listopadowej pogodzie. Trasa ładna jak zwykle, choć krajobraz adekwatny do kalendarza. Dzisiejszą atrakcję stanowił policyjny patrol konny, spotkany przy Pomniku Czynu Polaków przy Jasnych Błoniach.




Rower:Giant Expression Dane wycieczki: 29.02 km (0.00 km teren), czas: 02:00 h, avg:14.51 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(1)

Miejsca pamięci w Puszczy Wkrzańskiej i nie tylko

Wtorek, 1 listopada 2022 | dodano: 01.11.2022Kategoria koło domu, trekking, Zachodniopomorskie
Jest wiele miejsc pamięci w bliskiej nam Puszczy Wkrzańskiej - starych cmentarzy lub ich pozostałości, lapidariów, samotnych grobów i tych symbolicznych. W dniu Wszystkich Świętych odwiedziliśmy z Darkiem niektóre z nich. 
Najpierw pod Węgornikiem zapaliliśmy świeczkę na symbolicznym cmentarzu rodowym rodziny von Ramin;

Drugim przystankiem było miejsce śmiertelnego wypadku motocyklisty przy szutrówce w lesie. Ustawiliśmy prowizorycznie przewalony drewniany krzyż, którego podstawa przegniła - ale chyba trzeba będzie następnym razem pomyśleć o bardziej trwałym umocowaniu. Rodzina się tam chyba nie pojawia - może już tu nie mieszkają, a może wspomnienia są zbyt trudne ...
Szutrówka prowadzi do szosy DW 115 naprzeciw grobu leśniczego Gerharda Linde - to kolejny punkt naszej wycieczki:



Leśną drogą jedziemy dalej do Nowej Jasienicy ...

... i do Drogoradza, gdzie zatrzymujemy się na wiejskim cmentarzyku. Jest tam lapidarium, tablica informacyjna o historii tego miejsca i stare groby - niemieckie i polskie do lat 50-tych XX wieku:





Jest jeszcze dość wcześnie - moglibyśmy wypróbować drogę dojazdową z Uniemyśla nad Roztokę Odrzańską i wrócić wałem i ścieżką wzdłuż kanału do Niekłończycy.
W Uniemyślu skręcamy zatem w boczną drogę, gdzie znajdujemy kolejne pozostałości cmentarza:



W samej wiosce zadziwia nas oryginalne ogrodzenie posesji - ma ktoś fantazję! Nawet żagle na rejach są!

Niestety kawałek dalej miały ochotę zaatakować nas dwa psy - wyleciały z posesji ujadając i goniły nas jeszcze spory kawałek drogi. Coraz rzadziej się takie rzeczy zdarzają, ale jednak nie powinny w ogóle mieć miejsca.
Na końcu wsi asfalt się kończy, a zaczyna się droga z płyt, a następnie szutrowa ścieżka po wale - to dojazd do stacji pomp Niekłończyca, gdzie zatrzymujemy się na krótki odpoczynek.


 



Kanał do Niekłończycy jest - i owszem - ale ścieżki wzdłuż niego nie ma żadnej, za to są kanały prostopadłe, więc nie przejedziemy. 

Do wyboru mamy powrót tą samą drogą do Uniemyśla i spotkanie z wredną psiarnią, albo jazdę "back country" na dziko po wale do Jasienicy. Znamy tę trasę z naszej wycieczki wczesną wiosną i postanawiamy zaryzykować. To chyba góra ze dwa kilometry typowo terenowej jazdy. W lecie nie do przejechania, ale teraz się udało. Szkoda, że nikt nie kosi wałów, byłoby to pewne ułatwienie.





Z jednej strony widoki na wodę, z drugiej na zieloną łąkę, a z oddali dochodzą nas na tym pustkowiu mszalne śpiewy - pewnie z cmentarza w Niekłończycy.





Od plażyczki przy dawnym (zdemontowanym) gazoporcie droga poprawia się, ale za to psuje się pogoda i do Jasienicy docieramy w deszczu. Chowamy się na chwilę w kościele. Rozśmieszyło mnie trochę niemieckie tłumaczenie przy skarbonce - "Das Opfer der Kirche" znaczy "ofiara Kościoła".

Zaglądamy na radar pogodowy - komórka deszczowa się potężnie rozbudowuje tak z niczego, pewnie będzie padać jeszcze dłuższy czas. Trzeba jechać - z Jasienicy nie mamy daleko. Ale zdjęć już więcej nie robiłam w tej szarudze. Zajrzymy jeszcze na cmentarz w Policach, zapalić świeczkę pod głównym krzyżem i do domu.
Rower:Unibike Expedition LDS Dane wycieczki: 43.39 km (15.00 km teren), czas: 03:32 h, avg:12.28 km/h, prędkość maks: 0.00 km/h
Temperatura: HR max: (%) HR avg: (%) Kalorie: (kcal)
Linkuj | Komentuj | Komentarze(6)